ES komisarė teisingumo, pagrindinių teisių ir pilietybės reikalams Viviane Reding sako, jog aiškus asmens sutikimas yra vienas iš kertinių naujo duomenų apsaugos reglamentavimo pasiūlymo akmenų.

Pasak komisarės, jau nuo 1995 m. dabartinėje duomenų apsaugos direktyvoje teigiama, kad asmens sutikimas turi būti vienareikšmiškas. Komisija mano, jog sutikimas turi būti išreikštas ir 27 nacionalinės duomenų apsaugos institucijos su tuo sutinka. Šia tema netyla kalbos – kaip išreikštas sutikimas bus įgyvendinamas praktikoje? Ar jis reikalingas bet kokiomis aplinkybėmis? Ar jis reikš šimtus iššokančių langelių (pop-ups) kompiuterio ekrane ir išmaniuosiuose telefonuose? Ne. Tai nereiškia nė vieno iš šių dalykų. Tai reiškia didžiulį kai kurių lobistų susirūpinimą.

Kalbėdama debesų kompiuterijos konferencijoje, kuri vyko kovo 7 d. Briuselyje, V. Reding sakė, kad sutikimas turi būti išreikštas, nes piliečiai nesupranta numanomo sutikimo sąvokos. Teisėtas interesas yra pagrindas asmens duomenims rinkti be sutikimo, tačiau anot komisarės, šiuo metu jis naudojimas, pavyzdžiui, ir marketingo sferoje. Ir bus naudojamas ir toliau, nes tokiais atvejais sutikimas nėra svarbus. Taigi ir liks nesvarbus. Išreikštas sutikimas reikalingas, kuomet duomenų rinkimas tampa įkyrus, braunasi į privatų asmens gyvenimą.

Komisarė nori tęsti derybas dėl sutikimo ir žada palaikyti pirmininkaujančios Airijos bei Europos Parlamento poziciją šiuo klausimu.

 

Plačiau apie įvykusią konferenciją (anglų kalba) – The 2013 European Cloud Computing Conference